Odborník radí, ako na výber kvalitné matrace

Kvalita spánku závisí na vhodne vybrané matraci. Nie je však jednoduché sa v ponuke najrôznejších modelov zorientovať a vybrať tú najlepšiu. Je síce pravda, že sme zahltení informáciami z médií, poznáme rad výrobcov, máme potuchy o tom, z akých materiálov sa matrace vyrábajú, ale ak sa máme rozhodnúť pre jednu, ktorá nám bude vyhovovať, často tápame.

 

Preto sme pre vás spolu s odborníkom p. Rastislavom Grossmannom, majiteľom jednej z najväčších spoločností vyrábajúca zdravotné matrace, pripravili prehľad, na čo sa pri výbere matraca sústrediť. Veríme, že vám tieto informácie pomôžu nájsť tú najlepšiu matrac, s ktorou budete maximálne spokojní.

1. Materiál matrace

Matrac sa v zásade odlišujú vlastnosťami materiálov, z ktorých sú vyrobené. Zaobstarať môžete pružinové Bonell, ktoré sú ideálne pre tých, ktoré preferujú tvrdšie lôžko, a tiež pre ťažšie váhové kategórie. Modernejšie podobou pružinových matracov sú taštičkové matrace, kde systém pružín samostatne zašitých v netkanej textílie umožňuje každej pružine individuálne reagovať na nerovnosť tela. Tým zaistí optimálne rozloženie hmotnosti celého tela. Ponúkajú komfort a najlepšie cirkuláciu vzduchu. Klasikou sú penové matrace (z PUR peny), ktoré sú cenovo veľmi výhodné a sú určené tým, čo majú radi mäkký povrch. Okrem pružinových a PUR matracov môžete zaobstarať tiež latexové matrace, ktoré síce nie sú na našom trhu tak dlho, však sú najluxusnejšie a najkomfortnejšie. Veľkou výhodou je bodová elasticita, dokonale podopierajú telo a majú vynikajúcu priedušnosť. Veľmi populárne sú v poslednej dobe aj matrac z pamäťovej peny. Táto pena sa dokáže presne prispôsobiť tvaru tela a vytvoriť tak oporu chrbtice v tej najideálnejšie polohe. Vyniká výraznou priedušnosťou a tvarovou stálosťou. K dostaniu sú tiež matrace zo studenej peny, ktoré majú výbornú elasticitu, tvarovú stálosť a oproti klasickým PUR matracom majú oveľa dlhšiu životnosť. Zaobstarať môžete napríklad tiež antibakteriálne matrace. Ako už z názvu vyplýva, sú antibakteriálne a teda vhodné pre alergikov a astmatikov

„Ak by som mal odporučiť, aký materiál pre vašu matrac zvoliť, určite je to latex. V súčasnej dobe je to najluxusnejšie materiál s vynikajúcimi vlastnosťami. S latexovými matracmi v podstate nemôžete byť nespokojní. My ich v ponuke máme samozrejme tiež. Medzi najpredávanejšie sa radí modely JANA, XENA, LATEX ROYAL "povedal p. Grossmann.

Luxusný latexový matrac Xena

2. Tvrdosť matraca

Tvrdosť, alebo ak tuhosť matraca je veľmi dôležitým ukazovateľom. Každý výrobca by mal u matraca uviesť, akú tuhosť má. Matrac môžete zaobstarať od extrémne mäkkých po extrémne tvrdé. Dobrou variantom je matrac, ktoré disponujú rôznou tuhosťou z každej strany, takže možno zvoliť takú, ktorá vám vyhovuje viac

„Najpredávanejšie sú matrace so stredne tvrdou tuhosťou. Záleží však na tom, na akom povrchu ste zvyknutí spať vy. Preto nie je nikdy na škodu si matrac osobne vyskúšať a zistiť, či vám tvrdosť vyhovuje. U nás tak môžete urobiť v niektorom showroome v Opave, Ostrave alebo Brne. Ak si matrac objednáte skrze internetové stránky, takisto ponúkame možnosť matrac si vyskúšať a do 30 dní je možné ju vrátiť, " povedal p.Grossmann.

Viscoelastická matrace DONAU VISCO - konštrukcia matraca je obojstranná s rozdielnou tuhosťou

3. Hmotnosť zákazníka

Pri výbere matraca je potrebné tiež prihliadať na vašej váhe. "U našich matracov je vždy uvedená maximálna odporúčaná záťaž. Všímajte si teda aj tejto informácie, "odporučil  p.Grossmann.

4. Vek zákazníka

Hoci sa tak nemusí zdať, aj vek hrá pri výbere matraca rolu. Odlišné sú matrace určené pre deti, iné zase viac vyhovujú seniorom"Deti potrebujú pre svoj zdravý rast a kvalitné vývoj skôr pevnejší matrac, ideálne sú matrace penové. Preto máme aj špeciálnu ponuku matracov pre deti. Mladí ľudí majú najväčší záujem o tuhšie spanie, ale čím človek starne, uprednostní skôr lôžko mäkšie a elastickejšie. Matrac by mala byť tiež kombinovaná s lamelovým roštom, "vysvetlil p. Grossmann.


Detská PUR matrac vyrobený zo značkovej Nemecké peny EuroFoam®, ktorá dosahuje vlastností studených pien

5. Uloženie matrace

Matrace by neměla ležet na pevné desce, neboť tak nedochází ke správnému provětrávání. Mnohem lepší než pevné desky, jsou laťkové nebo lamelové rošty. Ty lamelové napomáhají k tomu, abyste z matrace využili její nejlepší vlastnosti. Ta se pak lépe tělu přizpůsobí. 

6. Užívanie matrace

Hneď ako budete matrac kupovať, takisto si ujasnite, ako ju budete užívať, resp. do akého prostredia je určená. Niektoré matrace sú totiž vhodné napríklad len pre príležitostné spanie, napríklad do chát, ubytovní a hotelov. "Majitelia ubytovacích zariadení u nás najčastejšie kupujú polyuretánové alebo pružinové," povedal p. Grossmann. "Napríklad do študentských lôžok sú ideálne sendvičové matrace, ktoré toho viac vydrží. Na takých sa môže študent pripravovať na skúšky, relaxovať a spať, "dodal.

7. Poťah matraca

U matracov sa kladie dôraz nielen na jej obsah, ale aj poťah. Ten by mal byť v každom prípade snímateľný, aby ho bolo možné kedykoľvek vyprať. Látky na poťahy sú obvykle dodávané od zahraničných firiem. "Na naše matrace používame látky Aloe Vera, Sanitized, Silver Protect, Bamboo a Tencel od kvalitných zahraničných výrobcov. Poťahy si potom šijeme sami a môžeme ovplyvniť ich gramáž. Čím je vyššia, tým je poťah kvalitnejší. A o to sa u nás snažíme. Samozrejmosťou je možnosť poťah z matraca dať dole a vyprať. Z hygienického pohľadu ani neuvažujeme o poťahoch, ktoré sú napevno, "povedal p. Grossmann.

Máme pre vás ešte jednu radu na záver. Každý z nás má potreby iné a ak budete kupovať matrace do manželskej postele, pokojne môžete mať obaja tú svoju a pritom úplne inú. Stačí, keď bude výška matraca zhodná, ale konkrétny model môže byť odlišný. Tak docielite to, že budete obaja mať tú najlepšiu matrac. U spoločnosti Grossmann je samozrejmosťou výroba všetkých atypických rozmerov matracov a sú schopní presne vyrobiť matrac aj na výšku podľa požiadaviek klienta.